Deprem Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

DEPREM ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?

Psikolojik Danışman Arzu ERDOĞAN

Üsküdar Derya Öncü İlkokulu Rehberlik Servisi

Son zamanlarda ülkemizde meydana gelen depremler, anne babalarda  ‘’Çocuğuma depremi nasıl anlatmalıyım?’’ sorusunu da beraberinde gündeme getirdi. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu biliyoruz. Öncelikle bu gerçeği kabul edip çocuklarımıza kaygıya neden olmadan anlatmamızın önemli olduğu bilincine sahip olmamız gerekiyor.

deprem-cocuk-3Belirsizlikler çocuklarda korkuyla birlikte kaygıların artmasına neden olur. Kaygılanan çocuklar kendilerini güvende hissetmezler. Bu nedenle çocukların zihinlerinde oluşan ‘’Neden?’’ sorularına yaşlarına uygun cevaplar vermek ebeveynler açısından önem arz ediyor. Eğer çocuğunuz okul öncesi, birinci ve ikinci sınıf düzeyinde ise henüz somut dönemde oldukları için deprem olgusunu somutlaştırarak çocukların anlayabileceği basit ifadelerle ve oyunlarla anlatabiliriz. Örneğin;  Elinize bir yumurta alıp yumurtanın kabuğunu kırmızı kalemle çizip daha sonra çizdiğiniz yerleri çatlatın ardından yaşadığımız yerin altında katmanlar var bu katmanlar hareket ettiğinde yerkabuğunda tıpkı bu yumurtada olduğu gibi kırılmalar olur. Bu kırılmalar olduğunda içinde yaşadığımız binalar da sallanır. Bu sallanmaya deprem denir. Bu nedenle evlerimizi depreme dayanıklı yapmaya çalışırız dedikten sonra çocuğunuzun ve sizlerin güvende olduğunuzu ve deprem için önlemler aldığınızı ona mutlaka ifade edin. Çünkü çocuklar kendilerinin güvende olduğunu hissetmek isterler. Güvende hissetmediklerinde kaygıları artar kaygıyla birlikte korkular, uyku problemleri, iştahsızlık, ağlama nöbetleri gibi sorunlar kendini göstermeye başlar.

Okul çağındaki çocuklar depremi anlayabilecekleri olgunlukta oldukları için depremlerin neden yaşandığını daha kolay kavrarlar. Yeryüzünde meydana gelen olayların doğal bir oluşum olduğu bunlardan birinin de deprem olduğunu ve fiziksel olarak nasıl gerçekleştiğini onlara anlatabilirsiniz.

Depremlerin fiziksel olarak nasıl gerçekleştiğini yaşına uygun olarak anlayabileceği bir dille anlattıktan sonra diğer önemli bir hususta evimizdeki tehlikeli ve güvenli yerleri, ona göstererek anlatmak olmalıdır. Bu konuda depremden nasıl korunacağımızı anlatan videoları izleyip evinizde küçük tatbikatlar yapabilirsiniz. 

Çocukların ebeveynlerini model alarak davranışlarını şekillendirdiklerini UNUTMAMALIYIZ!

 

  • Ebeveynler öncelikle kendi duygularını yönetebilmelidir. Kendi korkularını kontrol altına alamayan ebeveynin çocuğunu rahatlatması çok zor.
  • Kendi korkularınızı, üzüntülerinizi çocuğunuzla paylaşın. Böylece çocuklar korkunun, kaygının, üzüntünün normal duygular olduğunu anlamış olur.
  • Çocuğunuzu yüreklendirmek amacıyla duygularını bastırmasına neden olacak tutumlardan uzak durmak gerekir. ‘’Korkacak bir şey yok, korkma’’ demek yerine korkular üzerine konuşmak, çizmesini istemek, oyun oynamak çocuğun kendini ifade etmesini sağladığı için onu rahatlatacaktır.
  • Önlemlerimizi aldığımızda depremin vereceği zararlardan korunabileceğimizi, güvende olduğumuzu çocuğumuza ifade etmeliyiz. Çocukların zihnini karıştıracak, kaygılarını arttıracak bilgi vermekten kaçınmalıyız.
  • Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesi için ‘’Ben senin yanındayım, aldığımız önlemlerle kendimizi koruyup depremi atlatacağız’’ şeklinde söylemler çocuğunuzun kaygılarını azaltacaktır.
  • Çocuğunuza sıkça sarılın, temas edin bu onun kendisini güvende hissetmesine katkı sağlayacaktır.

Psikolojik Danışman Arzu ERDOĞAN
Üsküdar Derya Öncü İlkokulu Rehberlik Öğretmeni

blog

ÖNCÜLERDEN YAZILAR

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

 14 Şubat 2018 Çarşamba

Teknoloji çok kısa bir sürede hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar yaşamımızda çok büyük bir rol alır...

Devamı

Hikayemizle Türkiye Üçüncüsüyüz

 27 Haziran 2018 Çarşamba

İlkbahar ayları bana gezileri hatırlatıyor. Tıpkı kuşlar, böcekler ve ağaçların mutluluktan toprağın üzerinde gezmesi gibi...

Devamı

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

 4 Şubat 2018 Pazar

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam oranları ve akademik başarıları, okul öncesi eğitim...

Devamı

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi

 28 Mayıs 2019 Salı

Merhaba! Ben Damla. Beşinci sınıf öğrencisiyim. Geçen gün sosyal bilgiler dersinde öğretmenimiz bize...

Devamı

Çocuklarda İnatlaşma

 8 Şubat 2018 Perşembe

İnatçı, hareketli ve meraklıdır, sürekli etrafı karıştırır. Bu dönemde çocuk tüm dünyanın merkezinde olduğunu ve dolayısıyla...

Devamı

Okul Olgunluğu Nedir ?

 13 Şubat 2018 Salı

Okul olgunluğu; çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda ilkokulun gerekliliklerini karşılamaya hazır olmasıdır...

Devamı

Her Dem Yeni, Yerli, Değerli…

 16 Şubat 2018 Cuma

Millî ve mânevî değerlerin bilincinde, köklerine sadık bir nesil yetiştirme sevdası ile yola çıktık...

Devamı

Lgs Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2020

 15 Şubat 2020 Cumartesi

Ülkemizde yıllardır 8.Sınıflarda liseye geçiş için merkezi sınav uygulanmaktadır. Öncesinde ismi TEOG...

Devamı

Ben Nesline Panzehir : Genç Mentörlük

 10 Mayıs 2018 Perşembe

Projemiz öğrencilerimizin akademik başarısı paralelinde karakter gelişimlerine olumlu katkı sağlama...

Devamı

Sonbahara Merhaba. Bugün 23 Eylül Ekinoksu

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı