ÇEKMEKÖY DERYA ÖNCÜ ANADOLU LİSESİ

 
  Eğitim yolculuğunda temel basamakları teşkil eden ilk ve ortaokul duraklarının geçilmesi ile birlikte birçok yön levhasının yer aldığı önemli bir kavşağa gelinir: Lise Tercih Kavşağı.
Önceki basamaklarda kazanılan temel becerilerin kişiye özel bir şekle dönüşmesi ve istikamet kazanması lise döneminin en önemli vasfıdır. Bu manada lise dönemi, öğrencinin şahsiyetinin ve akademik hedeflerinin olgunlaşması yolunda çok ciddi bir adımdır.
  Lise seçimi, öğrencinin şahsiyetinin ve akademik hedeflerinin hangi istikamet doğrultusunda olacağının da tercihidir aynı zamanda. Velilerimizin büyük çoğunluğu akademik başarının yanı sıra şahsiyet gelişimini de lise tercihindeki en önemli kriterler arasında görmekte, üniversite başarısının yanı sıra öğrenciyi çağın her türlü zararlı etkilerinden muhafaza edebilecek bir ortamı arzu etmektedir. Millî ve mânevî değerlerin bilincinde,  köklerine sadık bir nesil yetiştirme sevdası ile çıktığımız bu yolculukta, Derya Öncü Eğitim Kurumları olarak çeyrek yüzyılı geride bıraktık.
  Derya Öncü Anadolu Lisesi, lise döneminin stratejik öneminin ve veli beklentilerinin bilincinde olarak eğitim-öğretim dengesini sıhhatli bir şekilde kurmayı ilke edinmiştir.   Kendisini tercih eden gençleri bir yandan akademik olarak çıkabilecekleri en üst seviyeye çıkarmayı; bir yandan da sosyal, kültürel ve ahlaki açından gelişmiş bir şahsiyete kavuşturmayı kendisine temel hedef seçmiştir.
  Bir eğitim kurumunun böyle yüksek bir hedefe ulaşmada en önemli vasıtası eğitim anlayışı ve bu anlayışa uygun eğitimci kadrosudur. Öğrencilerini kendilerine teslim edilmiş birer emanet kabul eden Derya Öncü Eğitim Kurumları’nın, onları sadece öğrenci değil birer müslüman ve insan olarak da gören eğitim anlayışı, temel farklarının başında gelir.
  Bu anlayış ekseninde şekillenmiş olan eğitim kadrosu ise arzu edilen hedeflere ulaşmada ahenkli, kararlı ve istikrarlı bir bütünlük arz etmektedir. Eğitim anlayışı ve eğitimci kadrosunun yanı sıra okulun sahip olduğu veli profili de hem öğrencilerin arkadaş çevrelerini  tayin etmesi hem de başarı için olmazsa olmaz “Okul Aile İşbirliği” bakımından hayati öneme sahiptir.
  Derya Öncü Anadolu Lisesi’nin bünyesinde taşıdığı en büyük avantajlardan biri de veli kitlesinin sosyo-kültürel ve ahlaki değerleridir. Velileri ile ortak eğitim ve öğretim hedefleri taşıyan kurumlar ideal okul vasatının sağlanması ve okul aile ahenginin kurulması bakımından büyük bir güce sahiptirler. Bu gücü değerlendiren Derya Öncü Anadolu Lisesi, öğrencilerinin “Hak Bilir” bir iklimde yetişmesini temin etmek için bütün sosyal ve kültürel faaliyetlerini “Değerli” kılma gayreti içindedir.

HER DEM YENİ, YERLİ, DEĞERLİ…
“Geçmişten Bugüne ve Yarına”

 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Beyin Diseksiyonu Deneyi

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencilerimiz, İnsan Fizyolojisi Ünitesi; 11.1.1. sinir siteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar kazanımı kapsamında 'Beyin diseksiyonu ' deneyi gerçekleştirildi.

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Medipol Üniversitesi Gezisi

"Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanı Fatma KILIÇ tarafından 11. Ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik mesleki rehberlik kapsamında; üniversite tanıtım gezilerinin öğrencilerimize kariyer planlarını yapmalarında yardımcı ve seçimlerinde yol gösterici olduğuna, aynı zamanda üniversite kültürü, olanakları, bölümler, öğrenci yaşamı vb. konularda yerinde bilgiler edinmenin öğrencilerimizin motivasyonlarının arttığına, bakış açılarının daha da genişlediğine inanıyoruz. Bu kapsamda Medipol Üniversite gezimizi tamamladık.
Öğrencilerimize bu gezide eşlik eden öğretmenlerimizden Asiye KAYA'ya teşekkür ederiz."

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Sodyum Patlaması

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencilerimizle kimyasal tepkime türlerini ve denklemlerini kavrayabilmek, tepkime esnasında ve sonucunda gerçekleşen olayları gözlemleyebilmek amacıyla bir çalışma yaptık. Aktif bir metal olan sodyumun su ile patlama reaksiyonunu gerçekleştirerek açığa çıkan maddeleri tahmin ettik. Ardından tepkimenin türü ile ilgili denklemini yazarak çıkarımlarda bulunduk.

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Periyodik Tombala Oyunu

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencilerimizle, periyodik tabloda yer alan elementlerin sembollerini kavrayabilmek adına 'periyodik tombala' oyunu oynadık. Bu sayede elementlerin sembolleri, periyodik tablodaki yeri ve kullanım alanları ile ilgili çeşitli bilgileri eğlenerek öğrenme fırsatı bulduk.

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Kim Bilir Bilgi Yarışması

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesinde; eğlenerek öğrenmek için lise kademesinde sınıflar arası gerçekleşen bilgi yarışmasında finale kalan 10-A sınıfından Tuhfe Melikoğlu ve 11-A sınıfından İlianaz Uzun arasında tekrar bir yarışma düzenlenerek Kim Bilir Bilgi Yarışması final programı düzenlendi.
Bu programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

MAKROSKOP VE MİKROSKOP İNCELEMESİ

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi 10/A sınıfı öğrencileri ile önce laboratuvarda uyulması gereken kurallar anlatıldı ve laboratuvar malzemeleri anlatıldı.

Devamı
 16 Mart 2023 Perşembe  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Çözelti Hazırlama ve Molarite Hesaplama

Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerimizle, sıvı çözeltiler ünitesi kapsamında çözünme, derişim, seyreltme ve deriştirme gibi kavramları uygulayarak öğrenme amacıyla bir çalışma gerçekleştirdik.

Devamı
 2 Mart 2023 Perşembe  Derya Öncü Okulları

Bursluluk Sınavı 2023

2023-2024 Eğitim Öğretim yılı KAYIT KABUL ve BURSLULUK SINAVI sonuçları açıklandı.
Geleceğin ÖNCÜ'lerini Arıyoruz...

Devamı
 20 Aralık 2022 Salı  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Sabancı Üniversitesi Mesleki Rehberlik Gezisi

"Çekmeköy Derya Öncü Anadolu Lisesi olarak; 11. ve 12. Sınıf öğrencileri, mesleki rehberlik kapsamında, Sabancı Üniversitesini ziyaret etti. Öğrencilerimizin kariyer planlarını yapmalarında yardımcı olan bu gezide, üniversite kültürü ve yaşamını da deneyimlemiş oldular.

Devamı
 20 Aralık 2022 Salı  Ahmet Hulusi Hızıroğlu

Çekmeköy Anadolu Lisesi Rahmi Koç Müze Gezisi

"İnsanlar, kendi deneyimleriyle yaşadıklarını açıklıkla anlayabilirler." Yapılandırmacı eğitim amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin deneyimlerini esas alarak kalıcı öğrenmeler gerçekleştirebilmeleri, matematiğe dokunabilmeleri, öğrendikleri soyut kavramlarla günlük hayat içerisinde nerede ve nasıl karşılaştıklarının farkına varabilmelerinin amaçlandığı 11. Sınıflar "RENKLİ MATEMATİK DÜNYASI'NA YOLCULUK" için Rahmi Koç Müze eğitim gezisi oldukça keyifli ve etkili bir program dâhilinde gerçekleştirildi.

Devamı