2-4 Yaş Dönemi ve İnatlaşma

2-4 YAŞ DÖNEMİ VE İNATLAŞMA

Psk. Dan. Arzu ERDOĞAN

Üsküdar Derya Öncü İlkokulu Rehberlik Servisi
2-4 yaş Egosantrik (benmerkezci) Dönem dediğimiz, çocukların yavaş yavaş bağımsız olmaya başladıkları bir dönemdir. Bu dönemde” ben” duygusu ve “ben” ifadesi hâkimdir. “Benim oyuncağım, benim yatağım, benim kitabım….”
 
inatci_cocuk2İnatçı, hareketli ve meraklıdır, sürekli etrafı karıştırır. Bu dönemde çocuk tüm dünyanın merkezinde olduğunu ve dolayısıyla isteklerinin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini düşünür. Sahiplenme duygusu içinde paylaşmayı reddeder. Bu dönem dünyayı keşfettikleri dönemdir. Çevresini keşfetmeye çalışırken birçok konuda özerk davranmak ister. Ergenlik dönemindekine benzer özelliklerin gözlendiği bu dönemde çevreyi keşfetmeye çıkan çocuk tamamen ben odaklı hareket eder. Bu dönemde ebeveynler küçük bir ergen gibi asi, direnen ve bildiğini okumaya çalışan çocukları karşısında bulurlar.
 
En sık görülen davranışlardan biri de sürekli her şeye "hayır" demesidir. İki yaşına kadar anne babasının söylediklerini kabul eden çocuk, kendisinin bir birey olduğunun farkına varır ve kendini kanıtlama çabası içerisine girer. İstekleri yerine getirilmediğinde ağlama ve öfke nöbetleri yaşar. 
 
inatBu dönemde çocuklar kendi istek ve ihtiyaçlarını kendi bildiği yoldan sonunu düşünmeksizin elde etme çabası içindeyken, ebeveynler ise çocuklarını tehlikeli durum ve davranışlardan koruma isteği içindedir. Çocuğun çabası ve ebeveynin isteği arasında bir denge kurulamazsa geleceğe yönelik olumsuz sonuçlar çıkabilir. Bu nedenle bu dönemi dengeli bir şekilde atlatmak önem arz etmektedir.
 
Ebeveynler bu dönemin gelişim evreleri içinde normal bir dönem olduğunu bilmeli ve çocuğun gelişimi, bireyselleşmesi için önemli olduğunun farkına varmalıdır. Bu dönemdeki en önemli husus anne babanın sakin kalabilmesidir. Anne babasının sakin kalabildiğini gören çocuk kendisini güvende hissedebilir. Anne babanın öfkeli davranışlar göstermesi durumunda ise çocuk bunu model alarak öfkeli davranışlar gösterebilir.
 

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

🔸 Çocuğun inadı tahrik edilmemelidir. İnatlaştığı zamanlarda eğer çözüm bulamıyorsanız  dikkatini başka yöne çekebilir veya alternatifler  sunarak bunlardan birini seçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz inatlaştığında bu çocuk bana inat yapıyor şeklinde ifadelerle bu durumu kişiselleştirmeyin.

🔸 Kendine ait olan eşyaları paylaşması için zorlamayın. Paylaşmayı öğrenmesi için kendinize ait olanları siz onunla paylaşabilirsiniz. Unutmayalım ki çocukların ilk modelledikleri kişiler ebeveynleridir.

🔸 Yapmasını istemediğiniz davranışlar sırasında yapma, etme şeklinde uyarılar yerine alternatifler sunabilirsiniz. “Orada oynama” yerine “Burada oynayabilirsin” gibi.

🔸 Yemek konusunda ısrarcı olmayın, döküp saçarak endişesi taşımadan kendi yemesine izin verin. Zorla ağzını açtırıp yedirmek bağımsızlaşma çabasına darbedir.

 🔸 Bu yaş grubunda çocuklar meraklıdır. "Bu ne?" "Neden?" vb soruları çok fazladır. Sorularını mümkün olduğu kadar sabırla ve anlayacağı bir dille cevaplamaya çalışın.

🔸 Anne babanın çocuğun istediğini neden yapmadığını ifade etmesi, çocuğun   anne babasını sürekli engeller koyan  kişiler  olarak algılamasının önüne geçer.  

🔸 Çocuk bu dönemde sınırları öğrenemezse ileride kuralları kabul etmekte zorlanabilir. Anne babanın çocuğun istedikleri karşısındaki tutarsız davranışları, çocuğun ilerleyen dönemlerde davranış bozukluğu göstermesine neden olabilir.  Bu nedenle aile içinde anne babanın ortak bir tutum sergilemesi önemlidir.
 

Psk. Dan. Arzu ERDOĞAN
Üsküdar Derya Öncü İlkokulu Rehberlik Servisi

blog

ÖNCÜLERDEN YAZILAR

Hikayemizle Türkiye Üçüncüsüyüz

 27 Haziran 2018 Çarşamba

İlkbahar ayları bana gezileri hatırlatıyor. Tıpkı kuşlar, böcekler ve ağaçların mutluluktan toprağın üzerinde gezmesi gibi...

Devamı

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

 14 Şubat 2018 Çarşamba

Teknoloji çok kısa bir sürede hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar yaşamımızda çok büyük bir rol alır...

Devamı

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

 4 Şubat 2018 Pazar

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam oranları ve akademik başarıları, okul öncesi eğitim...

Devamı

Her Dem Yeni, Yerli, Değerli…

 16 Şubat 2018 Cuma

Millî ve mânevî değerlerin bilincinde, köklerine sadık bir nesil yetiştirme sevdası ile yola çıktık...

Devamı

Okul Olgunluğu Nedir ?

 13 Şubat 2018 Salı

Okul olgunluğu; çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda ilkokulun gerekliliklerini karşılamaya hazır olmasıdır...

Devamı

2-4 Yaş Dönemi ve İnatlaşma

 8 Şubat 2018 Perşembe

İnatçı, hareketli ve meraklıdır, sürekli etrafı karıştırır. Bu dönemde çocuk tüm dünyanın merkezinde olduğunu ve dolayısıyla...

Devamı

Ben Nesline Panzehir : Genç Mentörlük

 10 Mayıs 2018 Perşembe

Projemiz öğrencilerimizin akademik başarısı paralelinde karakter gelişimlerine olumlu katkı sağlama...

Devamı

Sonbahara Merhaba. Bugün 23 Eylül Ekinoksu

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı

Kabusumuz Fizik Olmamalı Artık !

 2 Mart 2018 Cuma

Bilindiği gibi fen bilimleri derslerinden biri olan fizik dersi, cansızlar dünyasına ait varlıkların ve olguların deneyler ve gözlemler...

Devamı

0-6 Yaş Döneminde Zihinsel Gelişim

 8 Şubat 2018 Perşembe

Bebeklerin doğdukları andan itibaren yaşadıkları her duyu deneyimi, beyinlerindeki milyarlarca sinir hücresinin tıpkı...

Devamı