Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Aileler Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Büşra GÖKTEPE

Derya Öncü Koleji Üsküdar Anaokulu Rehberlik Servisi
Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam oranları ve akademik başarıları, okul öncesi eğitim almayan çocuklardan daha yüksektir.
Bebeklik ve erken çocukluk dönemini kapsayan 0-6 yaşları çocuğun en hızlı gelişim gösterdiği zamandır. Çocuğun bu dönemde yaşadıkları sonraki yaşamının temelini oluşturuyor. O nedenle bu dönemde alınan eğitim çok önemli. Peki, eğitim nerede verilmeli? Evde mi, okulda mı? Okul öncesi eğitim neden önemlidir?

Çevresel faktörler ne kadar olumlu yönde olursa olsun, bir çocuğa anne ya da bakıcı ile ev ortamında sağlanabilecekler okul öncesi eğitimin yerini tutamaz. Bu çocuklar pek çok temel kavramı öğrenerek bilişsel becerilerini, dil becerilerini geliştirirler, özbakım becerileri, kaba ve ince motor becerileri gelişir. Bireyselleşirler, sosyalleşirler ve ilkokula duygusal ve akademik anlamda daha hazır bir şekilde başlarlar.
 

Çocuk kaç yaşında okulla tanışmalı?

Eğitim doğumla başlayan ve ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bebekler doğduklarında ihtiyaçları olabilecek tüm bilgi birikimine sahip değildirler ve beyin henüz gelişimini tamamlamamıştır. 0-3 yaş arası çocuğun annesi ya da temel bakım veren kişiyle kurduğu ilişki, yaşadığı deneyimler, duygusal- fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması ve güvenli bağlanmanın oluşumu, onun sağlıklı gelişimi için önemli bir yer oluşturur.

İkinci yılla birlikte çocuklar zihinsel, fiziksel, duygusal alanlarda gelişim göstermeye başlar, kaba motor gelişimleriyle birlikte hareketlilik kazanır, çevrelerinde olup bitenle ilgilenmeye ve bunlara tepki göstermeye başlarlar. Bu nedenle, 1,5-2 yaş ve 3 yaş döneminde çocuklar anneli oyun gruplarına katılabilirler. Burada pek çok alanda bilgi ve beceri kazanırken aynı zamanda yaşıtlarıyla sosyalleşme imkânı da bulurlar.

Daha sonraki dönem olan 3-6 yaşlarında, çocuktan çocuğa değişebilecek bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurarak, yavaş yavaş geçiş sağlanarak 5 yarım gün ya da 5 tam gün şeklinde yuva veya anasınıfına gidilmesini önerebiliriz.

Çocuğunuzun gelişim ve eğitim kalitesini artırmak için göndereceğiniz okul öncesi eğitim kurumunda dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir:
 

1. ÖĞRETMEN

Öğretmenin Eğitimi ve Tecrübesi:

Öğretmen çocuğunuzun gelişim evresinde onun doğru şekillenebilmesine olanak sağlayacak potansiyele sahip olmalıdır. Bu konuda tecrübe sahibi olduğundan emin olmalı, çocuğunuzun emin ellere teslim etmenin rahatlığını yaşamalısınız.
 

Öğretmenler ve Diğer Personeller Arasındaki İletişim:

Okul öncesi eğitim kurumunda öğretmenler arasındaki olumlu iletişim çocuklar üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Birbirleriyle iletişimi kuvvetli personellerin yer aldığı bir eğitim kurumu seçmeli ve çalışanların mutluluğundan emin olmalısınız. Mutlu öğretmenler ve mutlu çalışanlar çocuğunuz için de mutluluğun anahtarı olacaktır.


2. PROGRAM KALİTESİ VE GELİŞTİRİLMESİ

Kültürel ve Bireysel Farlılıklar:

Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan sistemler artı ve eksi yönlere sahiptir. Tercih ettiğiniz kurumda uygulanan eğitim modeli sizin kültürünüze ya da anlayışınıza ters gelebilir. Çocukların da birbirinden farklı yapılara sahip olduğuna dikkat edilerek uygulanan eğitim modelinde yapılan programlarda bu hususa dikkat edilip edilmediğinden emin olmalısınız. Özellikle çocukların öğrenme şekilleri birbirinden farklı olduğu için eğitim modelinde mutlaka görerek, dokunarak, duyarak ve tadarak öğrenme şekillerine uygun çalışmalar yapılmalıdır. Bu sayede çocukların öğrenme konusunda bireysel farklılıklarına da cevap verilmiş olur.

Ölçme Değerlendirme ve Geliştirme:

Çocuğunuz için seçtiğiniz anaokulunda ölçme değerlendirme sisteminin varlığından emin olun. Okulda sistem Planla-Uygula-Değerlendir şeklinde ilerler. Bu süreç devam ederken programın eksik yönlerinin tespit edilerek çocukların gelişimine ne kadar katkı sağladıkları görülmelidir. Sonucu ölçülmeyen bir çalışmanın ne derece faydalı olduğu anlaşılamayacağı için ölçme değerlendirme sistemine mümkün olduğunda dikkat etmeniz gerekiyor.
 

Rehberlik Servisinin olup olmadığı:

Anaokullarında ölçme değerlendirme sisteminin doğru işleyebilmesi için rehberlik servisinin desteğinin alınması gerekir. İşinin profesyoneli olan bir rehberlikten yardım alınıyor mu, bundan emin olarak seçiminizi gerçekleştirmeniz çocuğunuzun eğitim sürecini olumlu etkileyecektir.
 

Okul - Aile İşbirliği:

Çocuğunuz için seçtiğiniz eğitim kurumu aile ile iletişim sağlama konusunda ısrarcı olmalıdır. Çocuğunuzun gelişimine dair sizinle görüşmeler yapan, evde neler yaptığını öğrenmek isteyen, sizi bir gözlemci yerine koyarak bilgi alan bir kurum çocuğunuzun gelişimini kontrol altında tutmak istiyor demektir.
 

3. OKULUN FİZİKİ ŞARTLARI

0D1A4724Sınıflar:

Çocuğunuz için seçtiğiniz eğitim kurumunda sınıfların her zaman temiz olduğundan emin olmalı ve mobilyalara dikkat etmelisiniz. Hijyen kadar mobilyaların tehlikesiz olması da önemlidir. Sivri ve metal uçlara sahip olan mobilyalar çocuğunuzun zarar görmesine neden olabilir. Onun rahat bir şekilde hareket edebileceği ortamın oluşmasına dikkat ederken; seçilen oyuncakların da yaş gruplarına uygun olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Çocuğunuzun içerisinde huzur bulacağı ve zaman geçirmekten keyif alacağı bir sınıf ortamının bulunması eğitimde de hevesli olmasını sağlar.
 

Güvenlik:

0-6 yaş arası çocuklar tehlikelere karşı yabancıdır. Nereden nasıl bir tehlike geleceğini bilmedikleri için okulda güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmanız gerekiyor. Aklınızı çocuğunuzda bırakmayacak olan bir kurum seçmeye dikkat edin. Özellikle acil bir durum söz konusu olduğunda okulda nasıl bir işleyiş gerçekleştiğini öğrenmeye çalışmalısınız.
 

Eğitim Araç ve Gereçleri:

Okul öncesi eğitim kurumu rengârenk oyuncaklarla kaplı bir görünüme sahip olabilir. Bu albeni çocuğunuzu çekecektir, ama oyuncaklar onun yaş grubuna uygun mu, ne kadar sağlıklı bunlara dikkat ederek seçiminizi yapmalısınız. Eğitici oyuncakların bulunduğundan emin olun ve bunların da çocukların gelişimine göre değiştirildiğini bildiren bir kurumu tercih edin. Eğitim kurumu ne kadar çok reklam yapıyor, etkileyici broşürlerle karşılaşıyor ve yapısal olarak çekici hale geliyor olsa da, dikkat etmeniz gereken noktanın eğitim kalitesi ve öğretmen samimiyeti olduğunu unutmayın!
 
 
Büşra Göktepe
Derya Öncü Koleji Üsküdar Anaokulu Rehberlik Servisi

blog

ÖNCÜLERDEN YAZILAR

Hikayemizle Türkiye Üçüncüsüyüz

 27 Haziran 2018 Çarşamba

İlkbahar ayları bana gezileri hatırlatıyor. Tıpkı kuşlar, böcekler ve ağaçların mutluluktan toprağın üzerinde gezmesi gibi...

Devamı

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

 14 Şubat 2018 Çarşamba

Teknoloji çok kısa bir sürede hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar yaşamımızda çok büyük bir rol alır...

Devamı

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

 4 Şubat 2018 Pazar

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam oranları ve akademik başarıları, okul öncesi eğitim...

Devamı

Her Dem Yeni, Yerli, Değerli…

 16 Şubat 2018 Cuma

Millî ve mânevî değerlerin bilincinde, köklerine sadık bir nesil yetiştirme sevdası ile yola çıktık...

Devamı

Okul Olgunluğu Nedir ?

 13 Şubat 2018 Salı

Okul olgunluğu; çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda ilkokulun gerekliliklerini karşılamaya hazır olmasıdır...

Devamı

2-4 Yaş Dönemi ve İnatlaşma

 8 Şubat 2018 Perşembe

İnatçı, hareketli ve meraklıdır, sürekli etrafı karıştırır. Bu dönemde çocuk tüm dünyanın merkezinde olduğunu ve dolayısıyla...

Devamı

Ben Nesline Panzehir : Genç Mentörlük

 10 Mayıs 2018 Perşembe

Projemiz öğrencilerimizin akademik başarısı paralelinde karakter gelişimlerine olumlu katkı sağlama...

Devamı

Sonbahara Merhaba. Bugün 23 Eylül Ekinoksu

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı

Kabusumuz Fizik Olmamalı Artık !

 2 Mart 2018 Cuma

Bilindiği gibi fen bilimleri derslerinden biri olan fizik dersi, cansızlar dünyasına ait varlıkların ve olguların deneyler ve gözlemler...

Devamı

0-6 Yaş Döneminde Zihinsel Gelişim

 8 Şubat 2018 Perşembe

Bebeklerin doğdukları andan itibaren yaşadıkları her duyu deneyimi, beyinlerindeki milyarlarca sinir hücresinin tıpkı...

Devamı