Derya Öncü Koleji Beslenme Dostu Okul Ödülü Aldı

Derya Öncü Koleji Beslenme Dostu Okul Ödülü Aldı


BESLENME DOSTU OKUL

Özel Derya Öncü Eğitim Kurumları Beslenme Dostu Okuludur.

"Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamaktadır. Beslenme Dostu okul programına gönüllü olarak katılan okulumuz "Beslenme Dostu Okul Sertifikası " ile ödüllendirilmiştir."

Beslenme Dostu Okul Programı

"Beslenme Dostu Okul Programı" ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile Beslenme Dostu Okul Programı ülkemizde başlatılmıştır.

Beslenme Dostu Okul Kriteleri

Okullar;

Öğrencilerin boy/kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla (yılda 2 kez) yapılıp ve risk grubunda olan öğrencilerin velileri ile görüşmeler/bilgilendirme faaliyetleri yapılarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilip yönlendirilmediğine,
Okulun "Beyaz Bayrak " sertifikası bulunup bulunmamasına,
Okul içinde uygun alanlarda sağlıklı içme suyu olanakları bulunup bulunmamasına,
Su deposu var olup olmadığı ve temizliğinin rutin aralıklara yapılıp yapılmadığına,
Yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar, gazlı içecekler, kolalı içecekler vb.) satışı yapılıp yapılmadığına,
Süt, ayran, yoğurt vb. içecekler ve taze sıkılmış meyve ve sebze suyu satışının yapılıp yapılmadığına,
Tane ile meyve ve sebze satışı yapılıp yapılmadığına,
Kantin hizmetleri 17 Nisan 2007 tarihli ve 1008 sayılı (2007/33 genelge no'lu) genelgede belirtildiği üzere Okul Müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir Müdür Yardımcısı başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından ayda en az bir kez genelge ekinde bulunan "Okul Kantini Denetim Formu" kullanılarak denetlenip denetlenmediği
Yemekhane hizmeti satın alınan firmanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izninin bulunup bulunmamasına,
Yemekhane hizmetleri yönetim tarafından rutin aralıklarla denetlenip ve gerekli hallerde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden destek alınıp alınmamasına,
Menülerin Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı menü modelleri örnek alınarak hazırlanıp hazırlanmadığına,
Öğrencilerin evden getirdikleri beslenme çantalarının içeriklerinin Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara dağıtmış olduğu haftalık beslenme programına göre hazırlatılmakta ve öğretmenler tarafından beslenme çantalarının içeriklerinin her gün kontrol edilip edilmediği, kriterlerine göre değerlendirilir.

Programın Uygulanması
Konu İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalı ile okullara "Başvuru Formu" ve "Beslenme Dostu Okullar Denetim Formu" ile duyurulur.
Denetim Formunda belirtilen kriterlere uygun okul ortamı sağlayan okul müdürlükleri başvuru formu ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalı ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunur.
Okullar, İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden 2 kişi, İl Millî Eğitim Müdürlüğünden 2 kişinin katılımı ile oluşturulacak toplam 4 kişilik denetim ekibi tarafından denetim formuna göre denetlenerek denetim raporu düzenlenir.
Yapılan denetim sonucunda geçerli puan alan okulların Başvuru Formu ve Denetim Raporu İl Halk Sağlığı Müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumuna gönderilir,
Denetim raporu değerlendirilerek "Beslenme Dostu Okul" sertifikası düzenlenir Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan sertifikalar İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderilir,
"Beslenme Dostu Okul Sertifikası" ile ödüllendirilen okullara, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerinin işbirliği ile sertifikaları verilir
Sertifika almaya hak kazanan okullar her eğitim-öğretim yılında en az 1 kez denetlenerek, söz konusu şartların devamlılığını sağlayamayan okulların sertifikaları geri alınarak iptal edilir.
Verilen belgelerin süresi üç yıldır,3 yıllık süresi dolan okullar yeniden denetlenerek uygun bulunanlara yeni sertifika düzenlenir.
Yapılan denetim sonucunda geçerli puan alamayan ve/veya sertifikaları iptal olan okulların eksiklikleri bildirilir. Bu okullar sertifika almak için denetimden en az 3 ay sonra tekrar başvuru yapabilir.

LGS Türkiye 1.si öğrencimizi Yusuf Alp Çapar kutlarız

 27 Haziran 2019 Perşembe

2019 LGS Türkiye 1.si Öğrencimiz Yusuf Alp Çapar'ı kutluyoruz.

Devamı

İstanbul Birincisi ve İkincisi Olduk

 26 Mayıs 2017 Cuma

İstanbul çapında düzenlenen Matematik Olimpiyatları yarışmasında 8A sınıfı öğrencilerimizden Erdem Özdemir 1. ,Kerim Ziya Tezel ise 2. oldu.

Devamı

2016-2017 Teog Sonuçlarımız

 2 Haziran 2017 Cuma

Üsküdar Derya Öcü Ortaokulu 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. teog sonuçları ;

Devamı

Teog Sınavında 8 Öğrencimiz Türkiye Birincisi

 9 Şubat 2018 Cuma

Başarılarından dolayı öğrencilerimizi tebrik eder, Öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Geleceğin öncülerini yetiştiriyoruz...

Devamı

Resim Yarışmasında Derece Kazandık

 1 Şubat 2018 Perşembe

İstanbul çapında düzenlenen "Mevlana" konulu resim yarışmasında 6.sınıf öğrencimiz Zeynep Berrak Sert İstanbul 2.si olmuştur.

Devamı

Ösys Yerleştirme Sonuçları

 14 Ocak 2021 Perşembe

2004 Yılından itibaren öğrenci mezun sayılarımız ve yerleştirme sonuçlarına yılların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamı

Üsküdar Derya Öncü Anadolu Lisesi Üniversite Yerleşim Başarıları

 14 Ocak 2021 Perşembe

Üsküdar Derya Öncü Anadolu Lisesi tüm yıllar üniversite yerleşim başarıları.

Devamı

Resim Yarışmasında Üsküdar Birincisi Olduk

 17 Şubat 2018 Cumartesi

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği resim yarışmasında, 2B sınıfı öğrencilerinde Mislina KANTARCI Üsküdar birincisi olmuştur.

Devamı

Jujutsuda Yeni Kuşaklar

 28 Aralık 2017 Perşembe

Başarıyla devam eden Jujutsu çalışmamız altıncı senesinin ilk dönemini kuşak sınavlarıyla tamamladı...

Devamı

Derya Öncü Koleji Beslenme Dostu Okul Ödülü Aldı

 20 Ocak 2018 Cumartesi

Beslenme Dostu Okul Programına gönüllü olarak katılan okulumuz "Beslenme Dostu Okul Sertifikası" ile ödüllendirilmiştir.

Devamı